Харчові барвники – це добавки, що використовуються для додання певних кольорових характеристик різним продуктам, стравам, напоям.
Барвники за своїм походженням поділяються на:
Основу натуральних барвників, як правило, складають пігменти рослин. Забарвлення відбувається за рахунок каротиноїдів, флавоноїдів, бетаніну, рибофлавіну, хлорофілу і т. Д. Натуральні барвники не містять токсинів, однак для більшості з них встановлені допустимі добові дози (ДСД).
Синтетичними (штучними) барвниками – називаються харчові барвники, отримані методами синтезу і не зустрічаються в природі. Синтетичні барвники володіють значними технологічними перевагами в порівнянні з більшістю натуральних барвників, вони дають яскраві, кольори, які легко відтворити і менш чутливі до різних видів впливу, яким піддається матеріал у ході технологічного процесу. Всі ці сполуки добре розчинні у води, деякі утворюють нерозчинні комплекси з іонами металів і застосовуються в цій формі, для фарбування порошкоподібних продуктів.
Класифікація барвників за консистенцією, та як їх застосовувати:
Сухі барвники являють собою порошок, який або наноситися на виріб у сухому вигляді або розводиться за допомогою невеликої кількості кип'яченої води або горілки. Використовуються в основному для додання додаткового відтінку і оформлення дрібних деталей.
Рідкі барвники застосовуються для роботи з аерографією і забарвлення всіляких кремів і білкових мас. Також часто їх використовують як харчові барвники для мастики в домашніх умовах. Для цього кількість води, необхідне для її приготування, замінюють барвником. В результаті виходить виріб необхідного кольору.
Гелеві барвники – добре підійдуть для фарбування готової цукрової мастики або марципану, а також тіста і кремів. Є дуже концентрованими і дозволяють надавати виробам як яскраві кольори, так і ніжні відтінки. Оскільки в більшості гелевих добавок міститься гліцерин і глюкоза, їх не рекомендується застосовувати для фарбування білкового крему.